Auksuolė Stropienė: “Treneriai turėtų dirbti pagal vieningą sistemą”

2015-03-25

Lietuvos jaunių (gimusios 1998 m.) merginų rankinio rinktinė iš Gruzijoje vykusio 2015 m. Europos jaunių U-17 merginų čempionato atrankos turnyro į Lietuvą grįžo be kelialapio į rugpjūčio mėnesį Makedonijoje vyksiantį Europos čempionato finalinį etapą, tačiau pasisėmė daug naudingos patirties.

Priminsime, kad lietuvaitės pirmose rungtynėse rezultatu 39:20 (20:9) sutriuškino Gruzijos ekipą, antrose rungtynėse rezultatu 26:38 (10:19) pralaimėjo prieš rankinio šalimi vadinamas Norvegijos bendraamžes, o lemiamose rungtynėse didžiąją rungtynių dalį pirmavo prieš olandes, tačiau galiausiai pralaimėjo rezultatu 28:30 (15:12).

Kelialapius į Europos pirmenybes iškovojo norvegės ir olandės.

Nurimus atrankos turnyro aistroms, kalbiname Lietuvos rinktinės vyr. trenerę Auksuolę Stropienę.

– Kaip manote, ko pritrūko, kad mūsų jaunių rinktinė būtų tarp pajėgiausių Europos ekipų?

– Pritrūko šiek tiek sėkmės ir fizinių jėgųrungtynių pabaigoje su olandėmis tai pajutome. Reikia pripažinti, kad tiek fiziškai, tiek techniškai žingsneliu atsiliekame nuo norvegių ir olandžių. Juk šiose valstybėse rankinis – itin populiari sporto šaka, ten rankinį lanko daug merginų, tiesiog vyksta didžiulė atranka, o mes neturime didelio pasirinkimo. Tai, kad mūsiškės su olandėmis kovėsi apylygiai ir tik nusileido po nervų karo, lėmė itin didelis kovingumas, užsidegimas ir noras. Tikrai nė vienai neturiu priekaištų dėl nusiteikimo ir kovingumo, tačiau reikia, kad merginos patikėtų savo jėgomis. Dabar reikia jas nuolat drąsinti, įtikinėti, kad galima kautis apylygiai.

Kita vertus, mums reikia ir daugiau tarptautinės patirties, bendrų stovyklų. Iš pradžių buvo didelės baimės akys, tačiau vėliau pavyko su tuo susitvarkyti. Jei turėtume daugiau panašių varžybų, būtų lengviau: mažiau klystume, būtų mažiau techninio broko. Gruzijoje to nepavyko išvengti.

Kai savo kaime esi geriausias, nesunku užmigti ant laurų ir užsiauginti sparnus. Reikia, kad merginos dažniau pasivaržytų su pajėgiomis užsienio šalių ekipomis, taip atsirastų didesnis noras stengtis tubulėti, bandyti lygiuotis į Europos lyderes.

– Visgi, ši Europos čempionato atranka turbūt davė daug naudos ir padėjo suvokti, kuria kryptimi reikia toliau dirbti?

– Manau, kad kiekvienas treneris savo klubuose turėtų dirbti pagal vieningą sistemą, taktiką, jog merginos, susirinkusios į rinktinę, viską žinotų iš pusės lūpų, kad nereikėtų vėl visko iš naujo mokyti. Turime žiūrėti ne tik naudos savo klubui, o daryti viską, kad merginos būtų kuo geriau paruoštos Lietuvos rinktinei. Beabejo, turi keistis ir merginų požiūris į darbą, jos turi suprasti, kad reikia dirbti ir individualiai, reikia siekti asmeninio tobulėjimo: plušėti štanginėje, bėgioti ir panašiai. Pavyzdžiui, viena lietuvaitė susidraugavo su norvege, ji per atostogas buvo atvykusi į Lietuvą ir pati individualiai rytais bėgiojo krosus, treniravosi sporto salėje. Tiesiog darė viską, kad net per atostogas neprarastų sportinės formos ir net tobulėtų. Reikia suprasti: jei nori būti geriausias, turi įdėti daug darbo, paaukoti dalį savo laisvalaikio, tiesiog dėl tikslo atiduoti savo širdį.

Kita vertus, Lietuvos ekonominė situacija nėra tokia gera, kaip Norvegijos ar Olandijos, tad mūsų merginos vasaromis yra priverstos dirbti kitus darbus, kad uždirbtų pinigėlių ir galėtų išgyventi. Jei finansinė situacija būtų kitokia, jos galėtų visą tą energiją nukreipti sportui, tačiau dabar yra taip, kaip yra.

Žinoma, šiek tiek liūdna, kad nepavyko iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, juolab, kad dėl to atidavėme visas savo jėgas. Nepaisant visko, Gruzijoje įgijome labai daug naudingos patirties. Auga šauni Lietuvos rankininkių pamaina ir tikiu, kad jos ateityje dar iškovos skambių pergalių.

INFORMACIJA

Gruzijoje dėl kelialapio į 2015 m. Europos jaunių U-17 merginų čempionatą kovojo 9 Lietuvos sporto mokyklų/centrų auklėtinės:

Greta Rinkevičiūtė, Emilė Aglinskaitė, Benita Šliupaitė, Erika Drulytė, Karolina Sparnauskaitė (Kauno raj. SM), Brigita Ivanauskaitė, Roberta Ivanauskaitė, Skirmantė Pociūtė, Ieva Bočkutė (Klaipėdos SC „Viesulas“), Laura Lapinskaitė (Vilniaus SM „Tauras“), Eimantė Zenkovaitė (Utenos DSC), Fausta Abrutytė (Kretingos SM), Ramunė Poškutė (Šiaulių SVM/Kretingos SM), Gabija Gaidytė (Alytaus SRC), Ieva Lukoševičiūtė (Panevėžio KKSC) ir Gabrielė Janušauskaitė (Kauno SM „Gaja“).
Vyr. trenerė Auksuolė Stropienė (Klaipėdos SC „Viesulas“);
Trenerė Gintarė Rašimienė (Garliavos HC „Garliava“);
Gydytoja Roberta Zarembienė (Kauno raj. SM);
Rinktinės vadovė Rita Urnikienė (Kauno raj. SM).
LRF prezidentas Antanas Skarbalius.

Varžybų rezultatai