Kovoti su Lietuvos rankininkais žada ir ryškiausia baltarusių žvaigždė

2015-06-13

LTU - BEL  068

Kai prieš septynis su puse mėnesio Lietuvos rankininkai pradėjo Europos čempionato atrankos varžybas, jie pirmiausiai žaidė dvejas rungtynes su Danijos ir Baltarusijos rinktinėmis. Atrankos ciklą lietuviai baigia kovodami su tomis pačiomis komandomis. Trečiadienį mūsiškiai nusileido danams, o sekmadienį stos į žūtbūtinį mūšį su baltarusiais.

Varžovus skyrė du įvarčiai

2014 metų lapkričio 2 dieną lietuviai buvo silpnesni. Mūsų šalies rankininkai Šiauliuose pietryčių kaimynams nusileido dviejų įvarčių skirtumu 28:30 (13:13).

Per antrąsias šių komandų rungtynes Minske įvarčių skirtumas bus svarbus. Jei Lietuvos rinktinė pasieks revanšą dviejų ar didesniu įvarčių skirtumu, o Bosnijos ir Hercegovinos komanda tą pačią dieną neiškovos nė taško Danijoje, Artūro Juškėno kariauna įgys teisę žaisti 2016 metų Europos pirmenybėse.

Varžovai žaidė be lyderio

Per pirmąsias rungtynes Šiauliuose varžovų gretose nebuvo geriausio šių laikų Baltarusijos rankininko Siarhejaus Rutenkos. „Barcelona“ klubo kairysis pusiaukraštinis tuo metu gydėsi vieną iš daugelio traumų.

Sveikatos problemos S. Rutenką kamavo visą šį sezoną. Dar praėjusių metų vasaros pabaigoje per pasaulio klubų čempionatą jis susižeidė kulną, vos pasveikęs patyrė čiurnos traumą, paskui pajuto stiprius nugaros skausmus.

Paties rankininko teigimu, „Barcelona“ gydytojai prieš dvejas paskutiniąsias Europos pirmenybių atrankos rungtynes neleido jam vykti į rinktinę. Tačiau S. Rutenka ketvirtadienį žaidė Zenicoje ir į bosnių vartus įmetė 2 įvarčius. O Baltarusijos rinktinė per dvikovą su Bosnijos ir Hercegovinos komanda iškovojo lygiąsias 22:22.

„Treneriui pažadėjau atvykti ir nenorėjau laužyti pažado. Darysiu viską, ką galėsiu. Bet nežinau, kaip pavyks. Jei neatvykčiau, žmonės sakytų, kad nusisukau nuo komandos sunkiu metu. Jei atvykęs negalėčiau žaisti visa jėga, irgi būčiau kaltas. Bet tikiuosi, viskas bus gerai“, – prieš mačą Bosnijoje kalbėjo S. Rutenka.

Baltarusių „enfant terrible“

34 metų S. Rutenka yra geriausias ir garsiausias Baltarusijos rankininkas. Tačiau kartu jis yra ir Baltarusijos rankinio „enfant terrible“ („sunkus vaikas“). Prieš pusantro dešimtmečio, dar būdamas visai jaunas, S. Rutenka atsisakė atstovauti gimtajai šaliai, tapo Slovėnijos piliečiu ir nuo 2004 metų žaidė Slovėnijos rinktinėje.

Vis dėlto vėliau S. Rutenka grįžo į gimtąjį lizdą ir nuo 2010-ųjų vėl yra Baltarusijos rinktinės narys.

„Slovėnu“ S. Rutenka tapo tuo metu, kai žaidė Celės „Pivovarna Laško“ klube. Su Slovėnija baltarusis atsisveikino prieš dešimt metų ir nuo tada rungtyniauja Ispanijos komandose: 2005-2009 metais – „Ciudad Real“, nuo 2009 metų – „Barcelona“.

Per ilgą legionieriaus karjerą S. Rutenka pasiekė pasaulinio pripažinimo. Jis buvo rezultatyviausias 2006 metų Europos čempionato ir dukart rezultatyviausias Čempionų lygos žaidėjas, o prieš dvi savaites jau šeštą kartą tapo Čempionų lygos nugalėtoju.

Žaidžia savo šalies klubuose

Be S. Rutenkos užsienio klubuose žaidžia tik vienas Baltarusijos rinktinės rankininkas. Tai – Aliaksandras Citovas, prieš kelias savaites kartu su lietuviu Viliumi Rašimu padėjęs Pulavų „Azoty“ komandai iškovoti Lenkijos lygos bronzos medalius.

Beveik visi kiti geriausi baltarusių rankininkai žaidžia dviejuose stipriausiuose savo šalies klubuose Bresto „Miaškov“ ir Minsko SKA, kurie dalyvauja ne vien gana silpnose Baltarusijos pirmenybėse, bet ir regioninėse varžybose bei Europos turnyruose.

„Miaškov“ jau išsikovojo didelį autoritetą Europoje. Šis klubas rungtyniauja Čempionų lygoje ir varžosi pajėgioje Pietryčių lygoje, kurioje du pastaruosius sezonus tapo vicečempionu. Šiais metais Bresto komanda Pietryčių lygos finale nusileido Čempionų lygos finalininkui Vespremo MVM, o už nugaros paliko net tris Čempionų lygoje rungtyniaujančius Kroatijos bei Makedonijos klubus.

Bresto ekipoje ne svarbiausius, bet pastebimus vaidmenis atlieka ir Baltarusijos rinktinės žaidėjai Dzmitris Nikulenkavas, Siarhejus Šylovičius, Maksimas Baranavas bei S. Rutenkos jaunesnysis brolis Dzianisas Rutenka.

SKA pavadinimas už Baltarusijos ribų skamba ne taip garsiai, bet sostinės klubas irgi nesnaudžia. Minskiečiai užpernai iškovojo trečiąjį pagal svarbą žemyno prizą Iššūkio taurę ir jau tris sezonus yra nepranokstami Baltijos lygoje.

O rinktinės treneris Juryjus Šavcovas visada gali pasikliauti SKA lyderiais Ivanu Brovka ir Barysu Puchovskiu.

Baltarusijos rinktinės vizitinė kortelė

Europos pirmenybės. Dalyvavo 3 kartus. 1994 m. užėmė 8-ąją, 2008 m. – 15-ąją, 2014 m. – 12-ąją vietą.

Pasaulio pirmenybės. Dalyvavo 3 kartus. 1995 m. užėmė 9-ąją, 2013 m. – 15-ąją, 2015 m. – 18-ąją vietą.

Olimpinės žaidynės. Nedalyvavo nė karto.

2016 m. Europos pirmenybių atranka. Baltarusijos rinktinė per 5 turus surinko 4 taškus. Baltarusiai dukart sužaidė lygiosiomis su Bosnija ir Hercegovina 25:25 (namie) ir 22:22 (svečiuose), dukart pralaimėjo Danijai 27:36 (namie) ir 23:32 (svečiuose) ir nugalėjo Lietuvą 30:28 (Šiauliuose; B. Puchovskis 8, S. Šylovičius 6, Dz. Rutenka 5/A. Malašinskas 9, R. Bernatonis 6).

Treneris. 55 metų J. Šavcovas beveik visą karjerą žaidė Minsko SKA klube, o atstovaudamas SSRS rinktinei tapo 1982 m. pasaulio bei 1988 m. olimpiniu čempionu. Žaidėjo karjeros pabaigoje jis išvyko į Vokietiją, paskui ten pradėjo dirbti treneriu ir vadovavo keliems bundeslygos klubams (1997 m. su „Lemgo“ tapo Vokietijos čempionu). Baltarusijos rinktinę J. Šavcovas treniruoja nuo 2009 m.

 

Varžybų rezultatai