Lietuvos rinktinės laukia akistata su Bosnijos ir Hercegovinos rinktine

2015-04-30

Šį vakarą 21.15 val. Lietuvos rankinio rinktinė svečiuose žais trečiąsias Europos čempionato atrankos rungtynes su Bosnijos ir Hercegovinos komanda. Dvikova įvyks Cazino sporto halėje. Atrankos varžybų 2 grupėje Lietuvos rankininkai praėjusį rudenį pralaimėjo abejas žaistas rungtynes – Kopenhagoje 21:31 neatsilaikė prieš pasaulio vicečempionę Daniją, o Šiauliuose 28:30 pripažino Baltarusijos pranašumą.

Dabar mūsiškių laukia dvi akistatos su bosniais. Sekmadienį komandos susitiks Kaune. Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė atrankos turnyre kol kas surinko 1 tašką – išvykoje lygiosiomis 25:25 sužaidė su baltarusiais, o namie 23:25 pralaimėjo danams.

Be keturių žaidėjų

Į 2016 metų Europos čempionatą Lenkijoje pateks po dvi stipriausias septynių atrankos grupių komandas ir geriausiai pasirodžiusi iš trečiąją vietą užėmusiųjų. Nors lietuviai taškų dar nepelnė, optimizmo nepraranda.

„Šansai patekti į Europos čempionatą nėra dideli. Žaidžiant su stipriais varžovais mums kartais pritrūksta sėkmės ir patirties. Tačiau kovoti reikia, apie rinktinės rengimą ateities varžyboms pagalvosime vėliau. Tai nėra paprasta komanda. Tai – nacionalinė rinktinė, į kurią patenka geriausi žaidėjai ir kurie privalo pasirodyti kuo geriau“, – LŽ sakė Lietuvos rinktinės treneris Artūras Juškėnas. Treneris pažymėjo, kad mačuose su bosniais jį tenkintų dvi pergalės.

Rengiantis šioms dvikovoms, rankininkams teko palenktyniauti su laiku. Visi rinktinės nariai į treniruočių stovyklą Klaipėdoje susirinko tik pirmadienį. Komanda turėjo keturias treniruotes, o jau naktį į trečiadienį per Rygą išskrido į Bosniją ir Hercegoviną.

Šį kartą Lietuvos komanda yra smarkiai „nukraujavusi“. Joje nebus net keturių pagrindinės sudėties žaidėjų – Rolando Bernatonio, Aideno Malašinsko, Vaido Trainavičiaus ir Povilo Babarsko.

„V. Trainavičiaus ir P. Babarsko labai nenorėjo išleisti Olandijos ir Austrijos klubai. Mes tam per daug neprieštaravome. Tačiau R. Bernatonio ir A. Malašinsko traumos mums yra rimtas smūgis. Tai didelės netektys“, – teigė A. Juškėnas.

Ypač skausminga R. Bernatonio trauma. Ispanijos klubo Puerto Sagunto „Fertiberia“ legionieriui trūko Achilo sausgyslė. Lietuviui buvo atlikta sudėtinga operacija, o vėl žaisti jis galės tik spalio pabaigoje. Šį sezoną R. Bernatonis buvo vienas rezultatyviausių „Fertiberia“ žaidėjų, Ispanijos lygoje per 26 rungtynes vidutiniškai pelnydavo po 5,42 įvarčio.

Trūksta patirties

Pasak Lietuvos rinktinės stratego, Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė propaguoja tipišką vadinamąjį jugoslavišką žaidimo stilių. Ekipos nariai spinduliuoja didžiuliu pasitikėjimu savo jėgomis ir yra gerai tarpusavyje susižaidę. A. Juškėnas išskyrė Prancūzijos Paryžiaus „US Creteil“ klube žaidžiančius Muhamedą Toromanovičių ir Dejaną Malinovičių.

„Mums reikia pasikliauti savo tvirtu komandiniu charakteriu ir gera gynyba. Turime būti veržlūs ir kovingi. Kad bus sunku – neabejojame. Europoje yra labai nedaug rinktinių, prieš kurias iš anksto galėtume žadėti pergalę“, – tikino treneris.

Pastarąjį dešimtmetį Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė Europos mastu buvo vidutinio lygio, niekuo neišsiskirianti komanda. Tačiau treneriui Draganui Markovičiui pavyko išvesti savo šalies rinktinę į pasaulio čempionatą, praėjusį sausį vykusį Katare. Ten bosniai laimėjo tik 1 rungtynes iš 7 ir 24 komandų turnyre užėmė 20 vietą.

„Nesvarbu, kurią vietą jie užėmė, tačiau įgijo didžiulės patirties. Apie tai mes galime tik pasvajoti. Didelį bosnių progresą lėmė tai, kad dauguma jų rankininkų žaidžia pajėgiuose Europos klubuose, kurie dalyvauja tarptautinėse varžybose. Ten žaidėjai sparčiai tobulėja“, – aiškino A. Juškėnas.

Lietuvos rinktinė pirmą ir vienintelį kartą pasaulio čempionate žaidė 1997-aisiais Europos – 1998 metais. Vėliau prasimušti į elitą nepavyko. Lietuviams labiausiai stinga aukšto lygio varžybų patirties.

„Iš Lietuvos klubų tik Klaipėdos „Dragūnas“ žaidė Europos taurės varžybose, bet savo pasirodymą baigė jau pirmajame etape. Tik keletas rinktinės narių su užsienio klubais dalyvauja Europos taurių turnyruose. Visi kiti verda savo sultyse. Todėl tarptautinių varžybų trūkumas lemia dabartinę mūsų padėtį, – sakė A. Juškėnas. – Kovingumas yra didelė jėga. Bet reikia ir meistriškumo, o jis įgyjamas tik žaidžiant aukšto lygio varžybose.“

Viltis – 2020-ieji

Lietuvos rinktinės trenerio išsakytoms mintims pritarė ir Austrijos klube „Leoben“ rungtyniaujantis Benas Petreikis: „Bosnių pajėgumą įrodo tai, kad jie varžėsi pasaulio čempionate, o atrankos į jį varžybose eliminavo stiprią Islandijos rinktinę. Su burtais mums nesiseka. Šį kartą grupėje kovojame prieš tris rinktines, kurios varžėsi praėjusiose pasaulio pirmenybėse.“

Tačiau rankininkas viliasi, kad Lietuvos rinktinė netrukus sugebės atsikratyti ilgą laiką jai klijuojamos vidutiniokų etiketės.

„Mūsų rinktinei sunku kautis su galingaisiais, kai vos kelias dienas ar savaitę pasitreniruojame kartu, nes trūksta susižaidimo. Reikėtų ilgesnių treniruočių stovyklų. Jei kartą iškoptume į finalinį Europos ar pasaulio čempionato etapą, viskas taptų paprasčiau ir lengviau. Realių galimybių žaisti Europos pirmenybėse turėsime 2020 metais. Tuomet finalinio etapo dalyvių kvota bus padidinta nuo 16 iki 24 komandų“, – sakė B. Petreikis.

Vilmantas Remeika – lzinios.lt

Tiesioginė rungtynių transliacija per sportotv.lt ir Viasat Sport Baltic: http://www.delfi.lt/video/sporto-tv/rungtynes/bosnija-ir-hercogovina-vs-lietuva-europos-rankinio-cempionato-atranka.d?id=67721622

Rungtynių pradžia 21:15 val.

Varžybų rezultatai