Komandos

Rankinio komandoje iš viso būna 14 žaidėjų. Vienu metu rankinį žaidžia dvi komandos po septynis aikštės žaidėjus. Paprastai žaidžiama salėje. Aikštelės ilgis – 40 metrų, plotis – 20 metrų. Svarbiausias žaidimo tikslas – rankomis varant, perdavinėjant vienas kitam kamuolį įmesti į priešininkų komandos vartus. Vienas žaidėjas gali laikyti kamuolį ne daugiau nei tris sekundes, taip pat žengti su juo ne daugiau tris žingsnius, po kurių jis privalo perduoti kamuolį kitam žaidėjui. Rankinyje žaidėjų keitimų skaičius nėra ribojamas, tačiau naujas žaidėjas gali įeiti į aikštę, tik po to, kai ją palieka kitas žaidėjas. Besikeičiantys žaidėjai turi įeiti ir palikti aikštę tik peržengdami specialią keitimo liniją.

Rungtynės

Laimi komanda, įmetusi daugiaus įvarčių. Žaidžiami du kėliniai po 30 minučių. Rungtynėse būna viena 15 minučių pertrauka. Po pertraukos komandos keičiasi aikštelės pusėmis. Esant būtinybei išaiškinti nugalėtoją, gali būti skiriamas papildomas 5 minučių kėlinukas. Jei ir jis baigiasi lygiomis, žaidžiamas dar vienas 5 minučių kėlinukas. Tuo atveju, jei po dviejų papildomų kėlinukų neišaiškinamas nugalėtojas, metama 7 metrų baudinių serija. Rungtynių metu kiekvieną kėlinį abi komandos turi teisę imti po vieną vienos minutės trukmės pertraukėlę.

Kamuolys

Rankinio kamuolys pripučiamas, vyrų didesnis ir sunkesnis (apie 58-60 cm skersmens ir 450 g svorio), nei moterų (54-56 cm skersmens ir 350 g svorio). Vaikų komandų kamuoliai dar mažesni ir lengvesni. Puolanti komanda negali prieiti arčiau nei 6 metrai prie varžovų vartų.

Vartai ir vartininkas

Rankinyje vartai yra dviejų metrų aukščio ir trijų metrų pločio. Vartininkui taikomos ypatingos taisyklės: jis vienintelis iš komandos žaidėjų gali būti savo vartų aikštelės plote, šiame plote liesti kamuolį bet kuria kūno dalimi, be apribojimų judėti su kamuoliu savo vartų aikštelės plote, išeiti iš vartų aikštelės ploto be kamuolio (išėjus iš vartų ploto vartininkui taikomos taisyklės kaip eiliniam žaidėjui), vartininkas negali grįžti į savo vartų aikštelės plotą su kamuoliu ir būdamas savo vartų aikštelės plote negali liesti kamuolio, kai jis yra už šios teritorijos ribų.

Teisėjavimas ir nuobaudos

Rungtynėse teisėjauja du vienodus įgaliojimus turintys teisėjai. Ginčų atvejai sprendžiami bendru pasitarimu. Žaidimo taisyklių pažeidimai baudžiami žaidėjo įspėjimu, pašalinimu iš aikštės dviem minutėms ir diskvalifikacija (pašalinimu iki rungtynių pabaigos). Šios bausmės gali būti taikomos ir kitiems komandos nariams (ir kitam komandos personalui). Įspėjimas baudžiamas už smulkius taisyklių pažeidimus parodant geltoną kortelę. Vienų rungtynių metu vienas žaidėjas gali būti nubaustas vienu įspėjimu, visa komanda – trimis, visi oficialūs komandos nariai – vienu įspėjimu. Už sunkesnius pažeidimus (nesportinį elgesį, šiurkštų ir pavojingą sveikatai priešininkui žaidimą) žaidėjas gali būti baudžiamas dviejų minučių pašalinimas iš aikštės. Teisėjas apie šį sprendimą informuoja pakeldamas du ištiestus pirštus. Pašalinus žaidėją, jo negali keisti kitas komandos žaidėjas. Pašalinus dviem minutėms oficialų komandos narį, vienas komandos žaidėjas privalo dviem minutėms palikti aikštę. Vienų rungtynių metu vieną žaidėją trečią kartą pašalinus dviem minutėms, jis automatiškai diskvalifikuojamas likusiam rungtynių laikui. Diskvalifikacija taikoma už ypač grubų ir nesportinį žaidimą parodant žaidėjui raudoną kortelę. Diskvalifikuotas žaidėjas privalo palikti aikštelę ir atsarginių suolelį. Diskvalifikavus vieną žaidėją ir praėjus dviem pašalinimo minutėms, komandai leidžiama į aikštelę įleisti kitą žaidėją vietoj diskvalifikuoto.