Norvegija – pasaulio čempionė

2015-12-21

Norvegijai nuo sekmadienio priklauso visi trys svarbiausi moterų rankinio titulai. 2012 metų olimpinė ir 2014 metų Europos čempionė Norvegijos rinktinė Danijos mieste Herninge 22-ųjų pasaulio pirmenybių finale sutriuškino Nyderlandų komandą 31:23 (20:9) ir trečią kartą iškovojo aukso medalius.

IHF nuotr.

Finalas – viena kryptimi

Neutralius sirgalius paskutinė turnyro dvikova nuvylė – rungtynės nuo pirmųjų minučių vyko viena kryptimi. Tiesa, olandės įmetė pirmąjį įvartį, tačiau norvegės tučtuojau perėmė iniciatyvą, išsiveržė į priekį 3:1, paskui – 9:4 ir nepaliko varžovėms nė mažiausių vilčių.

Norvegijos rinktinė pratęsė dominavimą pasaulio moterų rankinyje. Nuo 2008 metų per dešimt didžiųjų turnyrų (Europos ir pasaulio pirmenybes bei olimpines žaidynes) norvegės iškovojo net septynis aukso medalių komplektus. Dar po sykį Norvegijos rankininkės buvo apdovanotos sidabru bei bronza, o ant garbės pakylos jų nebuvo tik per 2013 metų pasaulio pirmenybes.

Iš viso pasaulio pirmenybėse norvegės laimėjo po tris aukso (1999, 2011 ir 2015 m.), sidabro (1997, 2001 ir 2007 m.) bei bronzos (1986, 1993 ir 2009 m.) medalių komplektus.

Šių metų čempionate Norvegijos ekipa netikėtai pralaimėjo pirmąsias rungtynes Rusijos rinktinei, bet šaltas dušas buvo naudingas – norvegės daugiau neklupo.

Pūtė prieš vėją

Nyderlandų rinktinė didžiųjų turnyrų medalius laimėjo pirmą kartą. Iki šiol geriausias jos rezultatas buvo penktoji vieta 2005 metų pasaulio čempionate.

Olandžių sėkmę, ko gero, labiausiai lėmė tai, kad nuo 2009 metų rinktinę treniruojantis Henkas Groeneris nepasidavė šių laikų rankinio tendencijoms.

Moterų rankinis, kaip ir vyrų, tampa „sunkesnis“. Komandose žaidžia vis daugiau atletiškų, tvirtai sudėtų rankininkių, todėl žaidimas sulėtėjo, jame padaugėjo kontaktinės kovos. Fizine jėga vis labiau remiasi ne tik Europos komandos, bet ir Azijos rankinio lyderė Korėjos rinktinė, kurios ūgio ir svorio vidurkis pastaraisiais metais labai padidėjo.

Tuo tarpu olandės bando pūsti prieš vėją. Tai – itin greita ir daug įvarčių įmetanti komanda. Jai dažnai trūksta atletiškumo ginantis, tačiau Nyderlandų rankininkės silpnąsias vietas kompensuoja kitur – puldamos jos pasinaudoja greičio ir judrumo pranašumu.

Kitos stipriausios pasaulio komandos jau atprato nuo tokio stiliaus ir Nyderlandų rinktinės puolimui priešnuodžių nesukūrė. Iki finalo olandės prarado tik vieną tašką per pirmojo etapo rungtynes su švedėmis.

Cristina Neagu

Bronza – rumunėms

Bronzos medalius iškovojo Rumunijos rankininkės, paguodos finale sutriuškinusios Lenkijos komandą 31:22 (15:8).

Rumunės ant pasaulio pirmenybių garbės pakylos pateko šeštąjį kartą, bet dar nebuvo laimėjusios bronzos. Anksčiau Rumunijos rinktinė triskart iškovojo auksą (1956, 1960 ir 1962 m.) ir dukart – sidabrą (1973 ir 2005 m.).

Niekada medalių nelaimėjusi Lenkijos rinktinė ketvirtąją vietą užėmė antrose pasaulio pirmenybėse iš eilės. Užpernai lenkės rungtynėse dėl trečiosios vietos nusileido danėms.

Rumunė Cristina Neagu iš Danijos išsiveža ne tik bronzos medalį, bet ir naudingiausios bei rezultatyviausios žaidėjos prizus. C.Neagu per 9 rungtynes įmetė 63 įvarčius. Antrąją vietą užėmė juodkalnietė Jovanka Radičevič (60), trečiąją pasidalijo lenkė Karolina Kudlacz-Gloc ir rusė Ana Viachereva (53).

Čempionės viešėjo Lietuvoje

Dvi pasaulio pirmenybių prizininkės Norvegijos ir Rumunijos rinktinės žaidžia vienoje 2016 metų Europos čempionato atrankos grupėje su Lietuvos komanda.

Spalio mėnesį lietuvės viešėjo Rumunijoje ir šios šalies rankininkėms nusileido 20:29, o paskui Kaune pralaimėjo Norvegijos rinktinei 21:28.

Su tomis pačiomis varžovėmis mūsų šalies komanda dar sykį susitiks 2016 metų birželį.

Kova dėl bilietų į Rio

Pasaulio pirmenybėse komandos kovojo ir dėl kelialapių į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes bei olimpinį atrankos turnyrą.

Tiesioginis kelialapis į Rio atiteko pasaulio čempionėms norvegėms, šeši kelialapiai į atrankos turnyrą – olandėms, rumunėms, lenkėms, rusėms, danėms ir prancūzėms (šios komandos užėmė 2-7 vietas).

Norvegių pergalė pasaulio pirmenybėse nudžiugino Europos vicečempiones ispanes. Jos gavo olimpinį kelialapį pagal žemyno pirmenybių rezultatus.

Be norvegių ir ispanių teisę žaisti olimpiniame turnyre jau turi žaidynių šeimininkė Brazilija, dviejų žemynų čempionės Korėja ir Angola bei Panamerikos žaidynių vicečempionė Argentina (nes šių žaidynių čempione tapo Brazilija).

Olimpiniuose atrankos turnyruose be šešių minėtų komandų dalyvaus Japonija, Tunisas, Urugvajus, Meksika, Švedija ir Juodkalnija.

Finalas

Norvegija – Nyderlandai 31:23 (20:9). Herrem 7, Loke 6, Alstad 4/Polman 8, Snelder 5.

Dėl 3 vietos

Rumunija – Lenkija 31:22 (15:8). Neagu 10, Manea 4/Achruk 6, Kudlacz-Gloc 4.

Dėl 5 vietos

Rusija – Danija 31:25 (15:8). Viachireva 7/S.Jorgensen 7.

Dėl 7 vietos

Prancūzija – Juodkalnija 34:23 (20:13). Ayglon 7, Dembele 7/Radičevič 7.

Kitas vietas užėmė: 9. Švedija, 10. Brazilija, 11. Vengrija, 12. Ispanija, 13. Vokietija, 14. Korėja, 15. Serbija, 16. Angola, 17. Kinija, 18. Argentina, 19. Japonija, 20. Puerto Rikas, 21. Tunisas, 22. Kazachstanas, 23. Kuba, 24. Kongo DR.

Naudingiausia žaidėja

Cristina Neagu (Rumunija)

IHF nuotr.

Geriausių žaidėjų septynetas

Vartininkė Tess Wester (Nyderlandai)

Dešinioji kraštinė Jovanka Radičevič (Juodkalnija)

Dešinioji pusiaukraštinė Nora Mork (Norvegija)

Įžaidėja Stine Oftedal (Norvegija)

Linijos žaidėja Jeidi Loke (Norvegija)

Kairioji pusiaukraštinė Cristina Neagu (Rumunija)

Kairioji kraštinė Valentina Ardean Elisei (Rumunija)

Autorius: Rolandas V. Eidvilas (https://tairankinis.wordpress.com/2015/12/20/norvegija-pasaulio-cempione-pc-2015-finalas/)

Varžybų rezultatai