Vengrijos rinktinė – Europos turnyruose užgrūdinta komanda

2023-04-26

Lietuvos vyrų rankinio rinktinė ketvirtadienį Klaipėdos „Švyturio“ arenoje priims Vengrijos nacionalinę komandą. 2024 m. Europos čempionato atrankos turnyre vengrai iškovojo visas keturias pergales ir pirmieji bei kol kas vieninteliai iš 6-os grupės komandų užsitikrino kelialapį į finalinį turnyrą.

Bilietus į balandžio 27 d. 19.00 val. vyksiančias Lietuvos ir Vengrijos rinktinių rungtynes platina kakava.lt.

20221012_HUN_LTU_15

Vengrijos rankininkai Europos čempionatuose nuolat dalyvauja nuo 2004 m., tačiau per pastaruosius dešimt čempionatų jiems nepavyko užkopti aukščiau aštuntos vietos. Fiasko baigėsi paskutinis 2022 m. Europos čempionatas, kuriame namuose žaidę vengrai neįveikė grupių varžybų etapo ir liko 15-oje vietoje. Lietuvos rinktinė galutinėje rikiuotėje užėmė 21-ą vietą.

Panašiai vengrams klostosi ir pasaulio čempionatai. Šiame šimtmetyje pasaulio čempionatuose Vengrijos rinktinė žaidė devynis kartus, iš jų keturis kartus pateko į ketvirtfinalį, tarp aštuonių geriausiųjų, tačiau aukščiau užkopti nepavyko.

Geriau Vengrijos rankininkams sekasi olimpinėse žaidynėse, kuriose jie yra dalyvavę aštuonis kartus. Net penkis kartus vengrai liko per žingsnį nuo olimpinių medalių – ketvirtoje vietoje. Paskutinius kartus olimpinėse žaidynėse Vengrijos rinktinė dalyvavo 2004 m. Atėnuose ir 2012 m. Londone ir abu kartus pralaimėjo rungtynes dėl bronzos medalių.

20221012_HUN_LTU_21

Anksti užsitikrinta vieta 2024 m. Europos čempionate leidžia Vengrijos rinktinės treneriui eksperimentuoti ir rungtynėse Lietuvoje patausoti ilgamečius komandos lyderius. Į Klaipėdą neatvyks daugiau negu 200 rungtynių Vengrijos rinktinės gretose sužaidęs 38-erių metų vartininkas Rolandas Mikleris, kuris pirmose tarpusavio rungtynėse Vengrijoje atrėmė net 8-is lietuvių metimus iš 20-ies. Varžovų gretose nebus ir dar dviejų, Čempionų lygoje rungtyniaujančio „Szeged“ klubo rankininkų Richardo Bodo (rungtynėse Budapešte į lietuvių vartus įmetė 4 įvarčius) ir Bence Banhidi.

Tačiau ir be jų varžovų komandoje netruks prestižinių Europos klubų turnyrų patirties sukaupusių rankininkų. Net šeši Vengrijos rinktinės atstovai rungtyniavo šio sezono EHF Čempionų lygoje. Robinas Molnaras, Miklošas Rosta ir Zoltanas Szita atstovauja „Szeged“ klubui, o Zoranas Iličius ir Patrikas Ligetvari žaidžia „Veszprem“ klube. Beje, abu Vengrijos rankinio flagmanai įveikė Čempionų lygos grupių varžybų etapą ir susitiko tarpusavyje aštuntfinalyje. Vengrų tarpusavio dvikovą laimėjo ir tarp aštuonių geriausių Čempionų lygos komandų pateko „Veszprem“. Dar vienas Vengrijos atstovas Gergo Fazekašas Čempionų lygoje gynė lenkų Plocko „Wisla“ garbę.

20221012_HUN_LTU_16

Dar septyni Vengrijos rinktinės rankininkai savo šalies klubų gretose šį sezoną rungtyniavo EHF Europos lygoje. „Ferencvaroš“ spalvas gynė 162 rungtynes Vengrijos rinktinėje sužaidęs ir net 494 įvarčius pelnęs 34-erių metų Mate Lekai, kuris Klaipėdoje bus vyriausias žaidėjas varžovų gretose. Be jo rinktinėje bus dar du „Ferencvaroš“ atstovai Bence Imre ir Mate Onodi Janoskuti. Iš Europos lygoje rungtyniavusio „Balatonfuredi“ klubo į rinktinę pakviesti Arianas Ando, Bence Szucsas ir Huba Vajda, iš „Veszpremi KFT“ komandos – Levente Szrnka.

Vengrijos rinktinės treneris į Lietuvą atsiveža tik du, užsienio klubuose rungtyniaujančius rankininkus. Be jau minėto G.Fazekašo iš lenkų „Wislos“, rinktinei atstovaus stipriausiame Europos nacionaliniame čempionate laikomame – Vokietijos „Bundeslygoje“ rungtyniaujantis Egonas Hanuszas. Kartu su lietuviu Jonu Truchanovičiumi „Stuttgart“ klube žaidžiantis E.Hanuszas Vokietijos čempionate per 27 rungtynes pelnė 79 įvarčius bei atliko 50 rezultatyvių perdavimų ir yra vienas savo komandos lyderių.

Iš Vengrijos rinktinės atstovų daugiausia titulų yra sukaupęs treneris Jose Maria Rodriguez Vaquero, geriau žinomas kaip Chema Rodriguezas. Atstovaudamas Ispanijos rinktinei Ch.Rodriguezas 2005 m. tapo pasaulio čempionu, o 2011 m. laimėjo bronzą. Ispano trofėjų lentynoje ir 2006 m. Europos čempionato sidabras. Su „Real Ciudad“ klubu Ch.Rodriguezas dukart laimėjo EHF Čempionų lygą. Po sėkmingos karjeros garsiuose gimtosios šalies klubuose, Ch.Rodriguezas vėliau penkis sezonus gynė Vengrijos „Vezprem“ komandos garbę iki 2017 m.

HUN Chema Rodriguez

Nuo 2019 m. ispanas trejus metus dirbo Vengrijos rinktinės trenerio asistentu, o nuo 2022 m. perėmė Vengrijos nacionalinės komandos vairą. 2020-2023 m. Ch. Rodriguezas treniravo ir Lisabonos „Benfica“ klubą, su kuriuo praėjusiais metais laimėjo EHF Europos lygą.

Per visą istoriją su Vengrijos rinktine Lietuvos rankininkai oficialiose rungtynėse yra susitikę 9 kartus. Lietuviams laimėti pavyko 2 kartus.

Vengrijos rinktinės sudėtis:
Vartininkai: Arian ANDO (Balatonfüred), Martin NAGY (PICK Kezilabda), Kristóf  PALASICS (Veszprém Handball Team).
Dešinieji kraštai: Bence IMRE (Ferencváros), Zsolt KRAKOVSZKI (NEKA).
Dešinieji pusiau kraštai: Zoran ILIČ („Telekom Veszprém“), Máté ÓNODI JÁNOSKÚTI (Ferencváros).
Įžaidėjai:  Gergö FAZEKAS („Wisla Plock“, Lenkija), Egon HANUSZ (TVB Stuttgart, Vokietija), Máté LÉKAI (Ferencváros).
Linija: Miklós ROSTA („Pick Szeged“), Levente SZRNKA („Veszpremi KFT“), Bence SZÜCS (Balatonfüred), Huba VAJDA (Balatonfüred).
Kairieji pusiau kraštai: Patrik LIGETVÁRI („Telekom Veszprém“), Zoltan SZITA („Pick Szeged“).
Kairieji kraštai: Robin MOLNÁR („Pick Szeged“), Bence KRAKOVSZKI (NEKA).

Vengrijos rankinio federacijos nuotraukos

Varžybų rezultatai